Метою проекту є перетворення Подолу на великий привабливий простір, що здатен розкрити його туристичний потенціал і зробити комфортним для киян.
Сьогодні завершується опитування з приводу майбутнього Контрактової площі – серця Подолу і головного транспортного вузла району, початку великого пішохідного маршруту через вулицю Сагайдачного, Поштову площу аж до дніпровських схилів.
Від слів до діла
Ідея реконструкції Контрактової площі не нова – архітектори активно її обговорюють ще з кінця 1970-х років, коли після прокладання лінії метрополітену було відбудовано за первісним проектом Гостинний двір та відновлено фонтан «Самсон». Тоді ж були вперше висловлені ідеї добудувати комплекс Гесте, що окрім Контрактового будинку мав включати ще два корпуси поряд і ратушу.
Ще одна ідея з 1980-х років – це створення підземного музею історичної забудови Подолу. Адже культурний шар тут надзвичайно великий, і насправді давні, ще дерев’яні будинки частково збереглися на глибині до 15–20 метрів. Їх виявили під час будівництва метрополітену та археологічних розкопок, однак музей так і не облаштували.
А вже більш сучасним поштовхом до пошуку рішень у реконструкції площі став міжнародний семінар-воркшоп (workshop – у перекладі з английської «майстерня») «Контрактова площа: сценарії розвитку», що відбувся торік у рамках архітектурного фестивалю CANactions. Молоді архітектори з різних країн світу – від України до Колумбії – запропонували сучасні підходи до перетворення площі на комфортний міський простір: тут і розширення пішохідних зон, і реорганізація вуличної торгівлі, й створення велосипедної інфраструктури та врахування інтересів як мешканців району, так і студентів, бізнесу, туристів.
Голосують за арт-простір
За попередніми планами реалізації проекту «Київ Самобутній», реконструкція Контрактової площі має розпочатися вже у 2014 році. Кияни активно долучилися до обговорення її майбутнього – в опитуванні взяло участь понад 10 тисяч осіб. До того ж, учасники не лише обирали запропоновані Департаментом містобудівння та архітектури варіанти, а й висловлювали свої власні думки. Результати опитування станом на вівторок (за два дні до завершення) свідчать, що кияни однозначно хочуть перетворення Контрактової площі на пішохідний простір – лише 1,9% висловилися за пріоритет транспортної функції. Ще майже 11% прагнуть бачити площу транпортно-пішохідною, а найбільше – 58,8% – пішохідно-велосипедною.
Майже 50% учасників опитування бачать площу місцем прогулянок киян і туристів, ще 37,7% – місцем мистецьких подій та концертів, і лише трохи більше 10% – місцем зборів громадян.
Найбільш цікавим виявилося питання щодо об’єктів і закладів, які мають бути розташовані на Контрактовій площі,– тут можна було обирати декілька варіантів. По 25% з лишком опитаних висловилися за створення зеленої зони для відпочинку та парку. 21,4% – за музеї, дещо менше – 16,6% – за ресторани й кафе. А такі варіанти, як магазини, адміністрація, розважальні заклади, зібрали менше 4% голосів. Серед запропонованих новобудов найбільше кияни висловилися за підземний археологічний музей з експозицією залишків стародавнього Києва X–XVIII століть – майже 84%, дещо менше – за відновлення магістрату XV–XIX століть. А ось ідея добудови комплексу Гесте з облаштуванням у ньому торговельно-розважального центру зібрала лише 15% голосів.
Серед запропонованих самими киянами найбільше було ідей щодо розширення комплексу Києво-Могилянської академії, створення культурних закладів – театрів та артпросторів, історичної лінії трамвая, зокрема, на пішохідній вулиці Сагайдачного, облаштування сувенірних крамниць, автоматизованого пункту прокату велосипедів, оригінального дитячого майданчика, а також паркур-парку.
Додати коментар