Розробки швидкодіючих обчислювальних систем велися таємно. Вважалося, що лише кілька найпотужніших держав можуть дозволити собі створення одної-двох унікальних ЕОМ. Відтак, вітчизняні роботи велися без взаємодії із зарубіжними колегами. Більше того: в обстановці післявоєнної розрухи та істеричних кампаній переслідування то “народів-зрадників”, то “ворогів народу”, то неугодних владі письменників і артистів, то “безродних космополітів”, то “лікарів-шкідників”, такі незрозумілі радянській людині науки, як генетика й кібернетика, оголошувалися “продажними дівками імперіалізму” і свідченням його ж-таки неминучого краху.
В такій обстановці академік Сергій Лєбєдєв був запрошений з Москви до Києва, 5 років прожив по вул. Костьольній 15, у так званому Будинку академіків (побудованому славетним архітектором Володимиром Заболотним у 30-ті роки) і під його керівництвом була створена експериментальна Мала електронно-обчислювальна машина. Вона таємно споруджувалася на далекій глухій околиці, у колишньому монастиріФеофанія, по сусідству із заміською дачею президента АН УРСР Олександра Палладіна.
Незадовго перед тим у сусідньому занедбаному Пантелеймонівському соборі діяла інша, не менш таємна лабораторія. Там, під керівництвом іншого жителя будинку на Костьольній, академіка Михайла Лаврент’єва, експериментували з направленими вибухами. У 1948-1990 роках колишнє монастирище належало Академії наук, яка і донині воює з відродженим монастирем.
Через десять років, вже під керівництвом академіка Віктора Глушкова, у Києві було створено перші вітчизняні малогабаритні ЕОМ на напівпровідниках, вінцем яких згодом стала “персоналка” МИР-2. А потім на всесоюзному рівні було прийняте рішення про згортання вітчизняних розробок, піратське копіювання зарубіжного ширвжитку. Коли у 80-ті роки сталося нашестя Apple-подібних та IBM-подібних “персоналок”, вітчизняні науковці та виробничники були остаточно затоптані.
Про зачин вітчизняної кібернетики у відродженому монастирі може нагадати хіба що назва вулиці імені академіка Лєбєдєва. У Теремках біля Кібцентру, при Одеському шосе, стоять заляпані грязюкою металеві “крила” – пам’ятний знак на честь МЕСМ, але пояснювальні таблички з нього давно здерто. Та й хто б їх читав, проїжджаючи мимо?! Рештки історичної машини, згідно чуток, так-сяк зберігаються аж у Переяслав-Хмельницькому, в одному з сараїв Музею народної архітектури і побуту.
О МЕСМ пишут много, но самого главного не пишут. Не пишут о значении загадочной команды сложения команд для развития информационных технологий во всем море.
Именно эта команда послужила отправным пунктом к программированию высокого уровня (Ляпунов - Ющенко).
Эта команда использовалась для модернизации адресов в командах МЕСМ, а её усовершенствование в ЕОМ "Киев" привело к ф-операции и групповым операциям модернизации адрес, которые являли собой аппаратную реализацию "штрих-операции" (разименование Pointers - частный случай "штрих-операции).
О самом главном про МЕСМ - не пишут.
А вот кстати книга Малиновского: http://lib.ru/MEMUARY/MALINOWSKIJ/0.htm" rel="dofollow" target="_blank">http://lib.ru/MEMUARY/MALINOWSKIJ/0.htm
Я мав щастя спілкуватися з цією милою і розумною бабунею
А я по ее учебнику Фортран учил!
Это то здание на территории монастыря, где сейчас живут монахини?
Сохранилась ли дача Палладина?
На фото на стенах фанерные щиты. это платы. а так как не было устройства вывода- монитора или принтера - оператор фиксировал миганние лампочек
Фиксировал карандашом на листе или фотографировал, чтоб освободить комп для запуска следующей задачи.
Здание то самое, что с левой стороны дороги от ворот к собору. А дача над нижними прудами: http://wikimapia.org/#lat=50.3380654&lon=30.4907513&z=16&l=37&m=b
А где сейчас в Киеве можно увидеть ЭВМ? Хочу сходить на экскурсию!
Хороший вопрос. Вот только ответить на него сложно. В 6-м корпусе КПИ имеется Политехнический музей, но там, помнится, акцент не на выч. технике. Был когда-то музейчик в Кибцентре, но непохоже, чтобы туда приглашали на экскурсии.