Китаївська пустинь з відвідуванням печер
Організаційні моменти:
Початок екскурсії: 🚏 зупинка громадського транспорту «Школа 122» вул. Китаївська, 22
(їхати маршруткою № 470 від станцій метро 🚇 «Арсенальна», чи 🚇 «Печерська», чи 🚇 «Звіринецька»; автобусом № 52 від станції 🚇 «Либідська» згідно розкладу 🕒 1 раз на годину);
Закінчення екскурсії: 🏛️ вул. Китаївська, 32 Китаївський Свято-Троїцький монастир;
Тривалість екскурсії: ⏰ 2,5 години.
Опис екскурсійної програми:
Не так багато залишилось в Києві місць, де досі збереглись одночасно і багата історія, і пишна природа, і давні легенди. Китаївська пустинь якраз і є одним з таких місць.
Сьогодні тут, в Китаївському чоловічому Свято-Троїцькому монастирі, відроджено монастирське життя, початок якому було положено ще в середньовіччя, коли в рукотворних печерах Китай-гори облаштувалися ченці-самітники.
Задокументована історія пустині веде облік з 1716 року, коли Києво-Печерська лавра заснувала тут відокремлений скит. Китаєвська пустинь стала знаною серед православних прочан.
Славою своєю вона завдячує в першу чергу старцю-провидцю Досифею, після смерті якого з’ясувалося що старець – то жінка! В печеру-затвор до Досифея підіймалась в 1744 році з приватним візитом імператриця Єлізавета. Побуваємо в той печерній келії і ми з вами та оглянемо комплекс печер, вікритий для доступу.
На території монастиря підійдемо до місця поховання Досифеї та подумки звернемося зі своїми молитовними проханнями.
Ще одним відомим ченцем Китаївської пустині був Христа заради юродивий Феофіл, якого вважали справжнім чудотворцем. Його мощам можно вклонитися в церкві Дванадцяти Апостолів.
З Китаївською пустиню пов'язані імена Серафима Саровського та Феофана Соловецького; тут побували Григорій Сковорода та Тарас Шевченко; мали дачі Михайло Грушевський та Віталій Лисенко.
Під час екскурсії ми познайомимося з архітектурним ансамблем монастиря, домінантою якого є Свято-Троїцький храм – це остання споруда побудована в стилі українського барокко на теренах України.