А мiська влада — нi. Трамвайнi маршрути скасовують, рейки здирають, вiддаючи перевагу смердючим автобусам i маршруткам. Натомiсть варто було б зробити лише двi речi: влаштувати рух чiтко за розкладом та замiнити вагони на безшумнi — й оновленому київському трамваю (до речi, екобезпечному) було б гарантовано успiх. Не гiрший за той, який вiн мав сто рокiв тому.
До пори до часу кияни долали чималi вiдстанi переважно пiшки. Але врештi проблема транспорту назрiла для Києва з його 200-тисячним населенням. Громiздкi дилiжанси, або омнiбуси, отримали назву «сорока мученикiв» (за числом пасажирiв) i вже через рiк iснування, у 1880-му, пiшли в небуття. Через бюрократичну тяганину тiльки 1891 року почала дiяти «конка», кiнно-залiзнична дорога. Керував будiвництвом вiйськовий iнженер Аманд Струве, до речi, автор найбiльшого у Європi Залiзничного мосту — через Днiпро у Києвi.
Але випробування складним київським рельєфом не витримали анi конi, анi гуркотливi паровики. Так славнозвiснi київськi гори стали причиною того, що саме у Києвi 1 червня 1892 року пiшов перший у Росiйськiй iмперiї та другий у Європi (пiсля Нiмеччини) електричний трамвай. Вiдтодi Київ не можна уявити без нього.
Найперший маршрут пролiг Володимирським спуском, вiд Царської (нинi Європейської) площi до Поштової. Наступного року трамвай уперше здолав пiдйом на Печерськ. Перед Першою свiтовою в Києвi дiяло 20 маршрутiв: Лук’янiвкою, Куренiвкою, Подолом i Печерськом. Мiж двома вiйнами трамвай пережив важкi часи (вiдкрилося лише три новi лiнiї), а бомбардування 1941–44 рокiв його майже добили: були знищенi кiлькадесят кiлометрiв трас, депо на Лiвому березi. Вiн вiдродився знову у 1950-х — тодi Київ славився найтихiшим i найнадiйнiшим трамваєм в СРСР. Уже наприкiнцi того десятилiття розпочалося будiвництво нових лiнiй на Лiвобережжi, а 1978 року вiд площi Перемоги на Борщагiвку пiшов перший швидкiсний трамвай. Натомiсть у центрi мiста цей транспорт поступово витiсняли тролейбуси, автобуси i маршрутки. Й сьогоднi трамваї у центрi лiквiдовують, бо їхнiй гуркiт заважає «високим мешканцям» сусiднiх будинкiв (якi, звiсно, трамваями не їздять). Тим часом у Європi все навпаки — трамвай вiдроджують…
«Коли сонце розжарене над мiстом висить,
I вiд чаду машин кругом iде голова,
Я згадаю про холодних озер блакить,
Куди їздив колись старенький трамвай»…
Київський фунiкулер
Це єдина в Українi, унiкальна транспортна споруда i водночас iсторична пам’ятка, адже рiк тому їй «стукнуло» 100 рокiв. Урочисте вiдкриття «Михайлiвського механiчного пiдйому», що вперше найкоротшим шляхом сполучив Верхнє мiсто й Подiл, вiдбулося 7 травня 1905 року. Вiдтодi фунiкулер назавжди став вiзиткою мiста. «Михайлiвський пiдйом — диво сучасної технiки. Верхня станцiя нiби висить у повiтрi. Вона здається iграшковою альтанкою… Все зроблено не лише елегантно, а й мiцно. В той час, як один вагон iз пасажирами, наче повiтряна куля, «злiтає» вгору, другий — повiльно опускається донизу», — захоплено писали в путiвнику 1909 року. А ось у Iвана Нечуя-Левицького асоцiацiї виникли ще екзотичнiшi. Важкий червоний вагон нагадав йому… крокодила. А два вагони «тягнуть то вверх, то униз одне одного, наче хлопцi грають в якiсь дивнi перетягування або гойдаються на гойдалцi…» («Вечiр на Володимирськiй горi», 1910).
Нашим «дивом» завдячуємо Артуру Абрагамсону на прiзвисько «iнженер у квадратi» (вiн отримав два дипломи — в Цюриху i Петербурзi). Пiсля визнання мiською владою необхiдностi сполучити лiнiї електротрамваю Абрагамсону вдалося «пробити» випещену роками iдею. На схилi гори збудували 200-метрову похилу залiзницю з линвовою тягою (сучасна назва «фунiкулер» i походить вiд латинського «funiculus» — «линва»). Тепер пасажир трамвая мiг вийти бiля Михайлiвського Золотоверхого, з тим самим квитком спуститися фунiкулером до Боричевого Току i продовжити подорож трамваєм. Зручно! А якi краєвиди! Фунiкулер — найбезпечнiший вид мiського транспорту. Єдина аварiя на ньому сталася 1928 року пiд час замiни линви, i нiхто не постраждав. Узагалi, фунiкулер лише тричi зазнав iстотної реконструкцiї: у 1928, 1958 та 1983-84 роках. Замiнювали двигуни i вагони, колiю подовжили до нинiшньої вулицi Сагайдачного, реконструювали верхню i нижню станцiї. Але технологiя роботи фунiкулера не змiнилася. I ще — тiльки на ньому можна «покататись», а не просто доїхати. Адже навiть для дорослих поїздка на фунiкулерi — малесенька, але подiя.
Пiдземнi палаци
1960 року почав дiяти Київський метрополiтен, третiй у Радянському Союзi пiсля Московського (1935) та Ленiнградського (1955). При розбудовi всiх метрополiтенiв, i у Києвi зокрема, дiяла концепцiя «метро-палац». Кожна станцiя ставала унiкальним архiтектурним явищем, насиченим найрiзноманiтнiшими творами монументального мистецтва на героїко-патрiотичну тематику: фресками, мозаїками, скульптурами тощо. Жодна країна свiту не має нiчого подiбного, там «пiдземка» є суто функцiональною.
Так завдяки iдеологiї переможного соцiалiзму Київський метрополiтен став «дiючою» пам’яткою архiтектури. Лише перiод «економiї та боротьби з надмiрнiстю» лишив по собi кiлька облицьованих кахлями станцiй-коробок. На щастя, з’ясувалося, що кахлi довго у пiдземних умовах не витримують, тому до арсеналу будiвничих повернулися мармур i гранiт, а з ними й традицiя благородної архiтектури метро. Вiдтодi й дотепер кожна станцiя отримує яскраву iндивiдуальнiсть, змiстову прив’язку до вiдповiдної наземної частини мiста. Не можу не згадати, що станцiї «Либiдську», «Театральну», «Осокорки» та iншi менi довелося побачити ще до їх побудови… вдома, в ескiзах їхнього автора, мого батька. А йому колись показував креслення майбутнiх «Хрещатика» та «Арсенальної» мiй дiдусь, теж архiтектор метро.
На момент вiдкриття метрополiтену дiяло лише 5 станцiй майбутньої Святошинсько-Броварської лiнiї («Вокзальна» – «Днiпро»), 1976 року започаткували Куренiвсько-Червоноармiйську лiнiю, а у 1989-му — Сирецько-Печерську. Сьогоднi маємо три лiнiї, експлуатацiйна довжина яких становить близько 60 км, в тому числi 6,7 км наземної дiлянки, 3 пересадочнi вузли i 44 станцiї з 113 ескалаторами.
А ще трамвайні рейки чудово допомагають автомобілістам навесні, коли асфальт розбитий і важко їхати по ямах. Якщо на такій роздовбаній вулиці є трамвайна колія, я особисто виїзжаю на неї (ширина колії співпадає з шириною колес авто) і їду по рейках. Значно приємніше, за колдо_біни. Треба тільки трошки балансувати - машина весь час зісковзує з рейок 🙂
Читав десь, що в повоєнні роки зняли трамвай з вул. Грушевського (тоді Кірова), який ходив повз Кабміну, щоб не завважав гуркотом працюючим міністрам. Нещодавно проходив біля Кабміну і пригадав цю історію - яка дурниця. Ви були колись біля Кабміну? Там і без трамвая не те що по телефону говорити неможна - не чуєшь навіть свого супутника! Автівки по бруківці торохтять. Якби міністрам завважав шум, треба було б по-перше закатати асфальтом бруківку!
демонтаж трамваев в цивилизованном мире прошел в основном в 1950-1960-е, на пике троллейбусного бума. Троллейбусы не прижились в Европе (это почти чисто СССРовский транспорт), а в 1990-е в Европе вновь трамвайный бум, продолжающийся и теперь. Трамвай - транспорт 21-го века.
а то, что наши чиновники - дикари, - факт очевиден. моск заплыл жиром от взяток
В Киеве ликвидируется трамвай, а в Праге, которая значительно меньше Киеева по числу жителей открыли еще один новый маррут № 33. при том, что в городе есть три линии метро и много автобусных маршрутов. Три вида транспорта дополняют друг друга. Нет перегрузки вагонов пассажирами и сбоев расписания. Поездки проходят быстро и комфортно. А частники в авто влачатся в пробка. Зато на своих колесах. Трамывай 21 столетия - это чудо.
Ще живішими здавалися трамваї мого дитинства - старенькі МТВ з горбатою спиною. У них пневматика була влаштована якось так, що трамвай весь час подавав якісь звуки - то він зітхав, то чхав, то сопів. Звичайно, в 70-ті та 80-ті було вже багато Татр, але ще значну кількість складали МТВ. Ходили вони приблизно до середини 80-х і були пофарбовані в жовтий колір з червоною облямівкою. До речі чув від трамвайників, що завдякі простішій конструкції МТВ були значно надійнішими за Татри.
"Якщо трамваї знімають значить це комусь потрібно". Не розумію сенс нарікати на міську владу, як на щось непідконтрольне... Губернаторів з Петербурга вже давно не присилають і кияни мають таку владу, яку самі обирають. Цікаво було б почути, дійсно, пояснення від міських транспортників яка вигода знімати колії. Хоча, пояснення може бути простим - пасажиропотік на виділеній лінії під трамвай буде в рази поступатися дорозі для авто... В місті перезавантаженому транспортом трамвайні колії це розкіш. Потрібно вирішувати проблему цього перезавантаження - високі ціни за парковку в центрі, це найперше, розвиток підземного метро, тощо... тоді будуть і трамвайні, і велодоріжки.
тааак... може тому Львів такий живий, а Київ — трохи похмурий?)) через трамвайчики? ^_^
так шкода, що багато трамваїв у Києві познімали... вони дійсно мають в собі якийсь дух, чи що, на відміну від іншого транспорту 🙂
тому що олд-скульні та романтичні 😉