Історія країн прочитується через історію їх грошового обігу. При національних банках багатьох країн існують музеї грошей: Капітолійський музей монет у Римі, Грошова галерея при Британському музеї в Лондоні, Кантональний музей грошей у швейцарській Лозанні. Є подібні заклади в Естонії – нумізматичний відділ музею мистецтв Тартуського університету, в Польщі – при Музеї страхування в Кракові. У США музеї ці функціонують при банках – Музей грошей Федерального резервного банку Чикаго, Музей грошей в Атланті, у Клівленді – Навчальний центр та музей грошей при Федеральному резервному банку.
У основі принципу експозиції історії країни через гроші лежать науково обгрунтовані постулати: дата на старовинній монеті, знайденій при розкопках, наприклад, дає змогу ідентифікувати її та визначити рік випуску, аналіз сплавів і метрології монет (вага, діаметр) розповідає про виробництво й тривалість грошової емісії. Вивчення географічного розташування знахідок встановлює зони впливу деяких монетних дворів. Вивчення монет, знайдених у стратиграфії, вказує на тривалість ходіння валюти на певній території тощо.
Музей грошей при Національному банку України діє вже 9-й рік. Створений він ще раніше, але 2004-го відкрився офіційно. Щоправда, аби відвідати експозицію, необхідно домовлятися заздалегідь – у середину відомої будівлі в стилі модерн початку ХХ століття на Інститутській, де міститься Нацбанк,без перепустки не потрапити, адже це фінансове серце країни, центр регуляції її грошового кровообігу. Найвиразніше ця теза усвідомлюється при знайомстві з експозицією музею, яка займає одну залу в приміщенні НБУ і при цьому є гранично інформативною.
Історія музею
«Наш музей, – каже Наталія Гловацька, головний зберігач фондів, – насправді створено доволі давно – ще на базі Музею історії Республіканської контори Держбанку СРСР, який працював з 1986-го року. Але офіціозна експозиція того старого закладу, як і всі подібні речі в СРСР, мала ідеологічно-пропагандистський характер – вона складалася переважно з матеріалів, які розкривали діяльність згаданої контори на політичних та соціально-економічних теренах соціалістичної України. З іншого боку, це був закритий відомчий музей.
Наприкінці 1990-х Віктор Ющенко, тодішній голова Нацбанку, підписав наказ про створення при головній фінансовій установі країни власне Музею грошей, і перед його упорядниками постало непросте завдання – в найкоротші терміни сформувати нумізматичну та бонісичну колекції для всебічного відображення історії грошового обігу на українських землях з найдавніших часів.
І все ж деяка основа для них існувала і тоді – як засвідчують інвентарні книги, музейні фонди активно комплектувалися вже з початку 1980-х, здебільшого за знахідками експедицій зі збирання матеріалів, за пожертвами співробітників Держбанку і колекціонерів. Невелику частину боністичного матеріалу нам було передано з обмінного фонду Державного історичного музею УРСР, нині це Національний музей історії України. Тоді й було засновано боністичну колекцію, що 1986 року стала базою для Музею історії Республіканської контори Держбанку СРСР, а потім і Музею грошей. Біля її джерел стояв Петро Рябченко – відомий колекціонер, автор багатьох каталогів з боністики. Саме він надав суттєву допомогу в комплектуванні колекції.
І сьогодні експозиція поповнюється силами співробітників музею, а також за допомогою Нацбанку, який передає музею пам’ятні та ювілейні монети сучасної України».
Експозиція
«Мета і завдання експозиції, – продовжує пані Гловацька, – доступно і наочно розповісти про грошовий обіг на тих землях, з яких сьогодні складається Україна, від найдавніших часів і до сьогодення. Ми демонструємо все – від примітивних видів грошей і до грошей сучасної України. Між ними – античні, середньовічні монети,гроші Російської імперії, банкноти Української Народної Республіки, гроші радянського періоду. Тут ви побачите монети стародавніх царств Північного Причорномор’я, дирхеми Арабського халіфату, монети могутньої Візантійської імперії, срібні зливки – гривні в якості платіжного засобу, голландські гульдени з талерами та копійки з Московського князівства, золоті монети Російської імперії епохи правління Олександра III та Миколи II, українські гроші часів Директорії, регіональні грошові знаки Житомира, Кам’янця-Подільського, Одеси, Криму і перші радянські монети, пам’ятні та ювілейні монети Радянського Союзу, українські карбованці перехідного періоду 1992–1996 років. Вінчає оглядову екскурсію демонстрація зразків сучасної української гривні та пам’ятних і ювілейних монет незалежної України».
Експозиція структурована за хронологією, її оформленням – а це складний і надзвичайно цікавий процес – співробітники Музею займаються в тісній творчій співпраці з художниками. Над виставленими експонатами височіють чудово виконані вітражі, якими ілюструються головні етапи історії грошового обігу на українських землях. На вітражах і домонетна форма грошей епохи бронзи й трипільської культури, Київська Русь, епоха козацтва ХV–XVIII століть, Визвольні змагання 1917–1920 років, період незалежної України з 1991 року. Разом із експозицією вітражі складають предметно й образно вибудувану художню структуру, вони узгоджені та взаємопов’язані, оскільки підпорядковані єдиному задуму.
А наприкінці екскурсії кожен відвідувач отримує змогу власноруч викарбувати металевий жетон із логотипом Національного банку України та перевірити справжність сучасних банкнот на детекторі валют.
Довідка «Вечірки»
Вхід до музею безкоштовний, але відвідування – лише для груп і за попереднім записом.
Тел. для запису та обговорення часу відвідань: (044) 256-02-52
Адреса: вул. Інститутська, 9, (ст. м. «Хрещатик», вихід на вул. Інститутську).
Добавить комментарий