В урочищі серед кучерявих вишневих садків, оперезаних плетеними тинами, стоїтъ козацька „Слобода». В центрі архітектурного ансамблю, що нараховує 98 об’єктів, розташовується діюча козацька триверха дерев’яна церква в ім’я Покрови Пресвятої Богородиці iз дзвіницею, подібна до тієї, що стояла на Запорозькій Ciчi в часи Богдана-3иновія Хмельницького.



Неподалік від головного входу «царини» вивищується курган із камінною скіфською бабою «Мамаєм». Далі за козацькою церквою на узвищі серед невеликого поля видно вітряк – символ мирної хліборобської України. Над двома покритими очеретом, лілеями та лататтям озерами розташовуються садиби титаря, козаків-джур, козацького старшини, коваля із кузнею, гончаря iз гончарною майстернею, ворожки, шинок єврея-крамаря, а також пасіка та водяний млин.



Ось уже рік козацьке селище відроджує гоноровий дух лицарства Війська Запорозького Низового, а відтак радо приймає своїх відвідувачів та вшановує їх народними гуляннями, фестивалями, молодіжними квестами та лицарськими турнірами. У козацькій Слободі можна замовити екскурсію (українською, російською, англійською, німецькою, французькою, іспанською та китайською мовами); організувати святкування власного Дня народження, весілля, хрестин, ювілею чи корпоративу в Наддніпрянському стилі козацької доби; відпочити в одній із садиб, покататись верхи на конях, половити рибу в озері, замовити майстер-клас з гончарства, ковальства, стрільби з лука, фехтування на шаблях, ткацтва, соломкоплетіння, вишивання, ліплення вареників, випікання жайворонків, приготування борщу, та скуштувати історичні традиційні українські страви  у «Шинку – коса над чаркою» або ж в хаті однієї з садиб.



За минулий 2009 рік – перший рік роботи «Мамаєвої Слободи» – було повністю відтворено весь календарно-обрядовий цикл українців Наддніпрянщини (Покрова, святого Миколая, Святвечір, Різдво та Щедрий вечір, Водохреще, Масляна, Сорок святих, Великодень, Трійця, Івана Купала), а також проведено ряд культурно-мистецьких заходів державного рівня.


Ще зовсім недавно організатори порадували молоді пари захоплюючою активною забавою у ніч на Івана Купала та надали можливість знайти справжній козацький скарб, захований біля витоку річки Либідь на«Мамаєвій Слободі» – каблучку з білого золота з діамантом.



Проте найфеєричнішими заходами, заснованими в козацькому селищі, є фестиваль україно-кримськотатарської традиційної культури «Козацький розгардіяш на «Мамаєвій Слободі», а також Перший Міжнародний лицарський турнір «Шабля «Козака Мамая» за участі багаторазових чемпіонів європейських лицарських турнірів – команд Швеції, Італії, кримськотатарських вершників та почесних гостей турніру – французьких лицарів на чолі із Шевальє Національного Ордену Франції «За заслуги» співака і громадського діяча Олега Скрипки. 


Брама на Слободі відчинена для відвідувачів кожного дня, бо ж козацьке селище працює не тільки без вихідних, але й до «третіх півнів». Уже найближчим часом гості Слободи матимуть змогу відчути у власних руках шелест шовку найбільшого  Державного прапора України довжиною у 75 метрів, який  розгортатиметься кожним бажаючим у День святкування Незалежності України, а також у вересні взяти участь у видовищному заході – Всесвітньому фестивалі циганського мистецтва «Амала». На Покрову Слобода чекає козаків із Дону, Кубані, Тєрєка. А відтак кожен, хто ще відчуває в жилах нуртування гордої козацької крові, зможе переконатись на віч, що козацькому роду нема переводу…



Заходи, що плануються найближчим часом


у відтвореному козацькому селищі 17-18 століття


«Мамаєва Слобода»:


 


14-15 серпня


Медовий Спас. Ярмарок бджолярів та медоварів України.


 


23 серпня


Розгортання найбільшого прапора України. Показовий виступ кінного каскадерського театру «Українські козаки». Концерт фольклорних колективів.


 


24 серпня


Святкування Дня незалежності. Обжинки. Встановлення найбільшого дідуха України (Дідух-Рай). Показовий виступ кінного каскадерського театру «Українські козаки». Концерт фольклорних колективів.


 


04 вересня


Квест «У пошуках козацького скарбу – «Шлях до «Козака Мамая».


 


11 вересня


Фестиваль сучасної української моди «Князівна Либідь».


 


18 вересня


Всесвітній фестиваль циганського мистецтва «Амала».


 


3 жовтня


Фестиваль духовної  музики за участі православних церковних хорів України.


 


13-14 жовтня


Фестиваль «Козацький розгардіяш на «Мамаєвій Слободі» за участі кращих кінних каскадерських команд Європи.