1919
* Початок року Бібліотеці надано одну кімнату в будинку Міністерства освіти (Терещенківська вул., N 2).
* Кінець березня Бібліотека одержала тимчасове приміщення — головний корпус Колегії Павла Галагана (Фундуклеївська вул.). Бібліотеку переведено до 4 кімнат у найменшому корпусі Колегії (на розі Пушкінської та Фундуклеївської вул.).
* 3 травня Спільне зібрання Академії наук ухвалило змінити термін «Національна» терміном «Всенародна» і назва Бібліотеки стала «Всенародна Бібліотека України при Всеукраїнській Академії наук у м. Києві» (ВБУ).
* 30 серпня На голову Ради Бібліотекарів ВБУ обрано члена Тимчасового Комітету Євгена Олександровича Кивлицького.
* Вересень Книжковий фонд ВБУ перенесено до приміщення Академії наук (за пропозицією останньої).
* Грудень Видруковано 2 номери тримісячного часопису «Книжкового Вістника» — видання Всенародної (Національної) Бібліотеки України (за редакцією Г. Житецького).
1920
* Січень-лютий Бібліотеку переведено до приміщення будинку на бульварі Т.Шевченка, N36 (1 і 3 поверхи); крім того, за нею залишились кімнати в приміщенні Академії наук, у Педагогічному музеї (2 кімнати), у Колегії Павла Галагана (1 кімната).
* 25 серпня На голову Ради Бібліотекарів обрано члена Тимчасового Комітету Юрія Олексійовича Іванова-Меженка, якому Комітет доручив, опріч головування в Раді, ще й догляд та адміністративне керування Бібліотекою.
* Жовтень З ініціативи завідуючого Подільським краєвим архівом Ю.С. Олександровича і за допомогою ВБУ було засновано Вінницьку філію ВБУ. В 1923 р. її очолив В.Д. Отамановський (згідно з рішенням Укрнауки від 11 липня 1930 р. Вінницьку філію було ліквідовано).
* Кінець року Бібліотеці надано частину приміщення Академії наук у будинку колишньої Олександровської гімназії (на бульварі Т. Шевченка, N14).
1922
* Квітень Реорганізовано Тимчасовий Комітет: Голова Комітету став номінально Головою Ради Бібліотекарів, його заступника обрано на фактичного Голову Ради Бібліотекарів і одночасно на посаду завідуючого Всенародною Бібліотекою України.
* 27 червня Згідно з постановою РНК УСРР «Про організацію української книжкової палати і про забезпечення головних державних книгосховищ всіма виданнями республіки» ВБУ почала одержувати один обов’язковий примірник РРФСР та БРСР.
1923
* 26 березня Спільне зібрання Академії наук згідно з доповіддю Тимчасового Комітету ухвалило перевести ВБУ на сталий стан, затвердило вироблений Радою Бібліотекарів і Комітету «Статут Всенародної Бібліотеки України при Всеукраїнській Академії Наук у м. Києві», ліквідувало Тимчасовий Комітет і обрало директора Бібліотеки. Раду Бібліотекарів на підставі Статуту ВБУ перетворено на Раду Бібліотеки, до складу якої ввійшли: директор, товариш директор, три представники від Академії наук, обрані на 3 роки, усі старші бібліотекарі, вчений секретар і один представник від співробітників Бібліотеки. На директора ВБУ Спільне Зібрання Академії наук обрало С.П. Постернака, а на представників від неї до Ради Бібліотеки трьох академіків: А.Ю. Кримського, В.І. Липського (Президента Академії), М.В. Птуху.
* 12 травня Відповідно до наказу Народного Комісаріату Освіти УСРР усі іноземні видання, що надходять у ВУАН, мали передаватися до ВБУ.
* Бібліотека почала одержувати два обов’язкових примірники творів друку УРСР, на базі його розпочато створення фонду архівного примірника творів друку УРСР.
1924
* 24 березня Колегією Укрголовпрофосу затверджено «Положення про Всенародну Бібліотеку України у м. Києві», яке підтвердило її наукові функції.
1925
* 22 вересня Згідно з постановою РНК РРФСР «Про порядок постачання державних книгосховищ секретними виданнями» ВБУ названо у числі 4 великих бібліотек СРСР, що одержують такі видання.
* 28-31 грудня ВБУ підготовлено і проведено 1-у конференцію наукових бібліотек УРСР.
1926
* Лютий При ВБУ організовано аспірантуру, яка функціонувала до 1933 року. Перші аспіранти ВБУ: Коляда Г.Г., Рябчинська О.В., Кравченко Н.В., Геппенер Н.В., Максименко Ф.П.
* 17 червня В Укрнауці відбулось обговорення діяльності Науково-дослідного інституту Бібліотекознавства, який було реорганізовано в Науково-дослідну Комісію Бібліотекознавства і Бібліографії (НДКБ). Комісія проіснувала до початку 30-х років.
* 28 серпня Укрнаука ухвалила створити при Українській Академії наук Бібліографічну комісію для об’єднання та керування науково-бібліографічною роботою всіх установ, що її ведуть, зокрема, для робіт, спрямованих на складання українського бібліографічного репертуару.
* 20 листопада Укрнаука затвердила «Положення про Бібліографічну комісію». Фактично вся робота комісії була зосереджена у ВБУ, здійснювалась її провідними фахівцями: С.П. Постернаком, М.І. Сагардою, М.І. Ясинським та ін.
* Започатковано видання «Бібліотечних збірників». У першому подано матеріали 1-ї Конференції наукових бібліотек УСРР; протягом 1927 р. видано ще два збірники — «На науково-бібліотечному фронті» та «Бібліографія на Україні».
* ВБУ очолила роботу Республіканської каталографічної комісії.
1927
* 11-14 квітня Відбувся 1-й Пленум Бібліографічної комісії, присвячений питанням створення українського бібліографічного репертуару. На ньому з доповідями виступили С.П. Постернак, М.І. Сагарда, М.І. Ясинський.
* ВБУ відновлює видання власного часопису: «Журнал бібліотекознавства та бібліографії», який висвітлював діяльність НДКБ та відбивав тогочасний стан бібліотечної теорії та практики в Україні. Протягом 1927-1930 рр. вийшло 4 номери журналу.
1928
* Рада Бібліотеки затвердила план переходу до нової структури, яка передбачала, зокрема, створення функціональних відділів.
* При ВБУ створено бібліотечну комісію по збереженню книг, яка встановила контакти з усіма спеціалізованими установами, вивчала практику діяльності найбільших бібліотек СРСР та зарубіжних країн.
* 11 жовтня Прийнято рішення Колегії Наркомосу РРФСР про безвідплатну передачу Наркомосу України видань музичних творів для ВБУ.
1930
* Липень ВБУ одержує нове спеціалізоване приміщення (вул. Володимирська, 62). З’являються нові структури Бібліотеки: 6 функціональних відділів і 6 спеціалізованих.
* 14 листопада Президія ВУАН затвердила план раціоналізації бібліотечної справи у ВУАН, за яким «усі бібліотеки ВУАН (крім ВБУ) становлять єдину бібліотечну сітку і єдиний книжковий фонд ВУАН, об’єднані єдиним керуванням, єдиною бібліотечною технікою, зведеним каталогом, координованими комплектуваннями та книгокористуванням».
1931
* Червень 1-а бібліографічна нарада.
1932
* 3 липня Президією ВУАН прийнято рішення про перейменування Всенародної Бібліотеки України на Всенародну Бібліотеку України ім.М.О. Скрипника, яке у зв’язку з політичними подіями навколо особи М.О. Скрипника не було втілено.
1933
* 13 вересня Згідно з постановою ЦВК та РНК СРСР «Про постачання найважливіших державних книгосховищ виданнями, які виходять на території СРСР», ВБУ в обов’язковому порядку постачається одним повним комплектом усіх видань.
* Згідно з висновками Спеціальної урядової комісії відбувся фактичний розгром ВБУ: з Бібліотеки звільнено 40 осіб (в основному висококваліфікованих кадрових фахівців).
1934
* 21 березня Згідно з постановою ВУЦВК і РНК УСРР «Про постачання найголовнішим державним книгосховищам видань, що виходять на території УСРР» ВБУ постачається 2 безплатними комплектами обов’язкового примірника видань друку УСРР.
* Бібліотека вийшла із підпорядкування Наркомосу УСРР, повністю підпорядкована Академії наук і одержала нову назву: Бібліотека Всеукраїнської Академії наук.
* При Бібліотеці створено Бюро міжнародного книгообміну.
1936
* Лютий Бібліотеку Всеукраїнської Академії наук перейменовано в Бібліотеку Академії наук УРСР. Відповідно до нового Статуту вона стала державним книгосховищем України і центральною науковою бібліотекою АН УРСР.
* Березень Бібліотека звернулась до президента АН УРСР О.О.Богомольця з проханням залучити академічні інститути до безпосередньої розробки класифікаційних схем для генерального систематичного каталогу. Постановою Президії АН УРСР це прохання було задоволено. В 1940 р. за новими схемами було перероблено ряд розділів.
1940
* Згідно з постановою Ради Народних Комісарів УРСР від 2 січня 1940 р. «Про організацію наукових установ в Західних областях Української РСР» передбачалась організація у м.Львові філіалу Бібліотеки АН Української РСР з передачою йому книжкових фондів Наукового товариста ім.Т. Шевченка, наукової колекції «Оссолінеум» та ін. (Львівській філіал почав діяти на правах самостійної наукової бібліотеки, підпорядкованої безпосередньо Академії наук УРСР, з 1944 р.).
1941
* Серпень Закінчено евакуацію Бібліотеки в столицю Башкирії Уфу, де у приміщенні Державного педагогічного інституту Бібліотека відкрила читальний зал з фондом відкритого доступу, МБА і персональний абонемент.
1942-1943
* ІІ-півріччя 1942 р. Всесоюзна Книжкова палата починає надсилати до Бібліотеки (м.Уфа) обов’язковий безплатний примірник видань московських поліграфічних підприємств.
* 15 листопада 1943 р. Відкрито для відвідувачів читальні зали БАН УРСР у м.Києві.
* Взимку 1943-44 рр. Впорядковано 1,5 млн. книжок. Відновлено роботу відділів комплектування, опрацювання, газетного, обслуговування читачів, бібліографії, рукописів, іноземного комплектування. Організовано та відновлено роботу кабінетів для обслуговування читачів: марксизму-ленінізму, образотворчих мистецтв, технічної інформації, нотно-музичної літератури.
1944
* Квітень Бібліотечна Рада Президії АН УРСР приймає постанову про обслуговування наукових установ Академії наук фондами Бібліотеки АН УРСР через колективний абонемент.
* Травень Бібліотека повністю повертається до Києва.
1945
* Бібліотека вдруге розпочинає роботи, спрямовані на створення українського бібліографічного репертуару, знаходить підтримку у розумінні важливості цієї роботи з боку Президії АН УРСР.
* За повідомленням Надзвичайної Державної комісії по встановленню і розслідуванню злочинів німецько-фашистських загарбників, з Бібліотеки АН УРСР було вивезено до Німеччини понад 320 тис. цінних і рідкісних видань, серед них велику колекцію матеріалів з історії середньовіччя України.
* 21-22 грудня З метою вирішення методологічних та організаційних питань проведено нараду «Створення бібліографічної української книги за період 1798-1916 рр.» за участю представників Львівської бібліотеки АН УРСР, Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка АН УРСР, бібліотеки Київського Державного універсітету.
1946
* Під керівництвом тодішнього директора Бібліотеки Ю.О.Меженка відроджується традиція видання бібліотечного часопису, виходять «Журнал Бібліотеки Академії наук УРСР».
* Видано за редакцією Ю.О. Меженка, перший науковий збірник Бібліотеки АН України, який було піддано різкій критиці, а тираж заборонено.
* 27 грудня Затверджено Тимчасове Положення про керівництво БАН України мережею бібліотек наукових установ Академії наук УРСР.
* На прохання АН УРСР Рада Міністрів СРСР постановила надавати кожній з 25 бібліотек найбільших інститутів АН УРСР платний спеціальний обов’язковий примірник видань друку СРСР.
1948
* 7 травня Згідно з рішенням Президії АН УРСР Бібліотеці дозволено організувати аспірантуру з бібліотекознавства, методики і організації бібліографічної роботи й книгознавства (проіснувала до 1956 р.). Першими аспірантами Бібліотеки були: С.Й. Петров, М.Й. Джур, Є.У. Нарубіна, О.К. Олейниченко.
* 7 серпня Згідно з постановою Раді Міністрів УРСР Бібліотеку Академії наук УРСР реорганізовано в Державну публічну бібліотеку (ДПБ) УРСР з підпорядкуванням її Президії АН УРСР. 2 листопада ДПБ УРСР позбавлено права на одержання безплатного примірника друку через Всесоюзну Книжкову Палату; надано можливість комплектуватись через Центральний колектор наукових бібліотек обов’язковим платним примірником літератури на російській мові.
1949
* 9 липня ДПБ УРСР починає отримувати лише 1 безплатний примірник республіканського друку для архівного фонду друкованої продукції УРСР.
1957
* Бібліотека включається до системи міжнародного абонемента, встановлює зв’язки із зарубіжними науковими установами та навчальними закладами.
1960
* ДПБ УРСР функціонує як депозитарій публікацій Організації Об’єднаних Націй в Українській РСР.
1961
* 31 травня Згідно з рішенням ІУ пленуму Міжвідомчої Ради з питань бібліотечної роботи при Міністерстві культури УРСР «Про координацію довідково-бібліографічної роботи в УРСР» на ДПБ УРСР покладено функцію республіканського координаційного центру в галузі суспільно-політичних наук, мовознавства, літературознавства, мистецтвознавства, хімічних наук і хімічної технології.
* Введено додаткове постачання Бібліотеки обов’язковим платним примірником республіканських видань безпосередньо з видавництв.
1964
* 24 травня Пожежа у Державній публічній бібліотеці УРСР. Згоріло багато цінної літератури, зокрема з відділу Україніки.
1965
* Червень Згідно з постановою Президії АН УРСР Державна публічна бібліотека УРСР одержує назву Центральна наукова бібліотека АН УРСР.
* Кінець року Уряд республіки задовольнив прохання ЦНБ АН УРСР про одержання двох безплатних обов’язкових примірників республіканських видань.
1971
* 4 травня Згідно з постановою Державного комітету з науки і техніки при Ради Міністрів СРСР Центральній науковій бібліотеці Академії наук УРСР було надано статус науково-дослідної установи.
* 31 жовтня Затверджено новий статус ЦНБ АН УРСР, відповідно до якого на базі вже існуючих структурних підрозділів було створено п’ять наукових відділів: відділ теорії і методології культури, історії книги і бібліотечної справи (який в подальшому було перейменовано у відділ книгознавства), відділ наукової бібліографії, науково-бібліографічної інформації, науково-методичний, відділ рукописів.
1988
* 19 лютого Згідно з постановою Ради Міністрів УРСР Центральній науковій бібліотеці Академії наук УРСР присвоєно ім’я академіка Володимира Івановича Вернадського.
1989
* Червень-вересень Переїзд ЦНБ ім. В.І. Вернадського АН України до нового приміщення (проспект 40-річчя Жовтня, 3).
* 10-13 жовтня Міжнародна наукова конференція «Роль бібліотек у розвитку суспільства».
1990
* 16-18 жовтня Республіканська наукова конференція «Перспективи розвитку бібліотечної справи в Українській РСР».
1991
* Розпочато довідково-бібліографічне обслуговування читачів і абонентів Бібліотеки інформаційними ресурсами на CD-ROM.
* 8-10 жовтня Республіканська наукова конференція «Бібліотека — Інформатизація — Наука».
1992
* 6 липня Постановою Кабінету Міністрів України «Про впорядкування розсилки контрольних примірників творів друку» поліграфічні підприємства, а також установи й організації, незалежно від форм власності, які мають розмножувальну техніку, зобов’язані надсилати безплатно ЦНБ ім. В.І. Вернадського «усі видання всіма мовами, що випускаються на території України, в тому числі газети» в 2-х примірниках.
* IV-й квартал Здійснено реорганізацію структури ЦНБ ім. В.І. Вернадського АН України. Підрозділи Бібліотеки згруповані за напрямами діяльності в чотири науково-дослідних інститути: Бібліотекознавства, Української книги, Рукопису, Архівознавства і п’ять центрів: Консервації і реставрації фондів, Культурно-просвітницький, Бібліотечно-інформаційних технологій, Інформаційно-аналітичний, Редакційно-видавничий.
* IV-й квартал Створено інформаційну технологію оперативної підготовки оглядів преси і їх передачі відповідним службам Верховної Ради, Адміністрації Президента та Кабінету Міністрів України по телекомунікаційних каналах.
1993
* У Бібліотеці організовано аспірантуру та спеціалізовану раду по захисту кандидатських і докторських дисертацій.
* ЦНБ ім. В.І. Вернадського розпочинає видання журналу «Бібліотечний вісник».
* У основному приміщенні Бібліотеки створено локальну комп’ютерну мережу з пропускною спроможністю 10 MBit/сек. Її реалізовано за топологією «Загальна шина» з використанням коаксиального кабелю Thin Ethernet.
* 12-15 жовтня Міжнародна наукова конференція «Наукова бібліотека в сучасному соціокультурному контексті».
1994
* Січень Організовано інформаційний обмін з абонентами ЦНБ ім. В.І. Вернадського по електронній пошті.
* Розпочато наповнення електронного каталогу поточних надходжень до фондів книгозбірні.
* В структурі Бібліотеки створено науково-дослідний інститут біографічних досліджень.
* 11-13 жовтня Міжнародна наукова конференція «Автоматизовані системи інформаційно-бібліотечного обслуговування».
1995
* У структурі ЦНБ ім. В.І. Вернадського на базі Інформаційно-аналітичного центру створено Службу інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади.
* 10-13 жовтня Міжнародна наукова конференція «Бібліотечно-бібліографічні класифікації та інформаційно-наукові системи».
1996
* 5 квітня Указом Президента України Бібліотеці надано статус національної і нову назву — Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського (НБУВ).
* Згідно того ж Указу в Бібліотеці засновано Фонд Президентів України.
* 15-16 травня В НБУВ проведена робоча нарада директорів наукових бібліотек та інформаційних центрів академій наук — членів Міжнародної асоціації академій наук і академій наук країн Балтії, на якій було створено Раду директорів бібліотек та інформаційних центрів академій наук. Першим Головою Ради обрано генерального директора НБУВ члена-кореспондента НАН України О.С.Онищенка.
* Вересень У Бібліотеці створено спеціалізований комп’ютерний зал для забезпечення он-лайнового доступу читачів до інформаційних ресурсів Internet.
* 8-10 жовтня Міжнародна наукова конференція «Стратегія комплектування фондів наукової бібліотеки».
1997
* Березень В Internet виставлено перші Web-сторінки Бібліотеки.
* 14-17 жовтня Міжнародна наукова конференція «Проблеми вдосконалення каталогів наукових бібліотек».
* Грудень Генерального директора НБУВ члена-кореспондента НАН України О.С. Онищенка обрано академіком НАН України.
1998
* 14 травня Президент України Леонід Кучма відвідав Бібліотеку. Глава держави передав керівництву НБУВ архіви Комітету державної безпеки щодо першого Президента України, видатного українського вченого, громадського і суспільного діяча Михайла Грушевського. Президент України доручив віце-прем’єр-міністру України Валерію Смолію забезпечити перевидання «Пересопницького Євангелія», що зберігається у фондах НБУВ.
* Травень На Web-сайті Бібліотеки встановлено електронний каталог поточних надходжень до фондів книгозбірні.
* Жовтень Розпочато реферування вітчизняної наукової літератури з наступним включенням матеріалів аналітико-синтетичної переробки вхідного документного потоку до Загальнодержавної реферативної бази даних «Україніка наукова» та Українського реферативного журналу «Джерело».
* 13-16 жовтня Міжнародні наукові конференції:
o «1000-ліття літописання і книжкової справи в Україні»;
o «Інформаційна діяльність наукової бібліотеки»;
o «Проблеми створення Українського біографічного словника».
* Грудень Генерального директора НБУВ академіка НАН України О.С. Онищенка обрано академіком-секретарем Відділення історії, філософії та права НАН України.
1999
* 25-26 травня Міжнародна наукова конференція «Львівському «Апостолу» — 425″.
* Червень Розпочато створення Національної електронної бібліотеки України. Її перша складова — зібрання авторефератів дисертацій, захищених вітчизняними науковцями.
* 12-15 жовтня Міжнародна наукова конференція «Бібліотечно-інформаційні ресурси: формування і розвиток».
2000
* 24-25 січня Міжнародний семінар «Електронні бібліотеки й автоматизовані бібліотечно-інформаційні технології» та презентація системи автоматизації бібліотек «IRBIS-2000».
* 7 квітня Указом Президента України N 575/2000 «Про відзначення нагородами України» головному бібліографу Бєляєвій Лілії Вікентіївні, вченому секретареві Попроцькій Вірі Григорівні, завідувачу відділу Сірій Іраїді Володимирівні присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури».
* 10-13 жовтня Міжнародна наукова конференція «Бібліотеки — центри науково-інформаційних ресурсів XXI ст.».
Ой, а я вчера до компа не добралась, может кто откажется - я буду на очереди?
Ти потрапляєш
МЕСТ Больше НЕТ.Ждите повторения Экскурсии.
И Я !!!!!
я и еще +3
я иду 🙂
я+1:)
Я.
Я + 1
Альма матер, как-никак.
Вопрос экскурсоводу: старые фотки и открытки КПИ и церкви брать? (у меня их несколько десятков)
А мы с Вами, Михаил, оказывается не только одну школу закончили, но и один ВУЗ. Любопытно 🙂
a можна мою малую с мужем? они там 4 года учаться. Пускай просвещаються:)
Dima_81 & Staska_ua
К большому сожалению, не сможем присутствовать на экскурсии 🙁
Освобождаются 2 места.
+я (буду следить за джигитом и джигиткой, кроме всего прочего)
P.S. Ирка будет с юным джигитом 🙂
1
Интересно узнать что-то новое о родном Политехе
с удовольствием буду на экскурсии
Ирка будет 🙂
Эх, жаль меня не будет в городе! Может после такой экскурсии я и перестал бы обходить свою альма-матер десятой дорогой
Я и Ростик (reg_quester)
на этот раз точно придем в родную Альма-Матер 🙂
Буду 🙂
Я и Лёша (Тренер)
Хочу! Меня трое 🙂
Я+1
Со мной тоже будет 2 чел
я 🙂
2 места из привелигированого-я + http://irinium.livejournal.com/profile" rel="dofollow" target="_blank">http://irinium.livejournal.com/profile" target="_self" class="i-ljuser-profile" >http://l-stat.livejournal.net/img/userinfo.gif?v=17080?v=115.1" />http://irinium.livejournal.com/" class="i-ljuser-username" target="_self" >irinium
я+1
I+1