Тому унікальним для Києва стало створення практично заново одразу цілого паркового комплексу в самому центрі міста.
Сходи 1915 року
Відродження пішохідного маршруту від Європейської площі до колони Магдебурзького права викликало чималий резонанс серед киян і особливо тих, хто ще пам’ятає сходи до Набережної у доброму стані.
Тут завжди було людно: призначали побачення, фотографувалися. Після років занепаду сходи довелося відбудовувати заново. Аби не перервати історичний зв’язок, не лише використали проект 1915 року, а й залишили більшу частину тих самих сходинок, що їх встановили майже сторіччя тому. Потерті та часом надщерблені, вони зберігають пам’ять про минуле міста і його мешканців.
«До 1025-річчя Хрещення Київської Русі ми здійснили масштабну реставрацію колони Магдебурзького права та прилеглої території, – розповів голова КМДА Олександр Попов під час урочистої церемонії відкриття.
– Цей пам’ятник було встановлено на честь повернення Києву 1802 року Магдебурзького права, яке воно вперше дістало ще у XV столітті. Друга назва монумента – нижній пам’ятник Святому Володимиру. За легендою на цьому місці Святий Рівноапостольний князь Володимир хрестив своїх синів. З моменту встановлення пам’ятника періодично проводилися лише ремонтно-реставраційні роботи, а тепер ми відновили його в тому вигляді, який він мав у 1862 році, коли у центральній арці нижньої частини колони було влаштовано каплицю з фонтаном».
Справді, знову на місці чаша, сходи, сам монумент засяяв свіжою фарбою, оновилася і територія довкола. Нові газони щодня поливають за допомогою пересувної насосної станції, тож тепер чимало відпочиваючих, за європейською практикою, можуть залюбки сидіти або лежати на газоні. Вичищено сміття на пагорбах, знесено руїни танцювального майданчика, поновлено покриття алей до Дніпра.
Абсолютно новим об’єктом стала пішохідна алея на місці демонтованих трамвайних колій – тепер від Поштової площі до Пішохідного мосту можна пройтися звивистими алеями, присісти на лавках та помилуватися Дніпром.
Перехід прикрасили барельєфи
Вісь, утворену сходами до колони Магдебурзького права, у межах оновлення набережної подовжено завдяки реконструкції підземного переходу. Донедавна він перебував у вкрай занедбаному стані, сьогодні ж може вважатися найкращим у Києві та одним з найгарніших у Європі. Вхід з боку колони оздоблено барельєфом у вигляді хреста й написом «Тут, на злитті вод Дніпра й Почайни, 988 року хрестилася Русь». Навколишній майданчик прикрашено квітниками та ліхтарями.
У самому переході на білих стінах розміщено фрагменти мапи-реконструкції Києва Х-ХІІІ століть, а в арках з боку Дніпра містяться дві скульптурні композиції – Іоанна Хрестителя та святого рівноапостольного князя Володимира. Довкола них розташовані янголи-провісники із сувоями в руках. Ці роботи виконано групою авторів: скульпторами Олександром Моргацьким і Григорієм Костюковим, архітектором Станіславом Дьоміним, художником Олександром Кудрявченком. А зроблено їх за кошти меценатів.
– У лівій арці ми створили Іоанна Хрестителя – образ, що втілює обряд хрещення в усій християнській культурі, – розповів архітектор Станіслав Дьомін. – Іоанн Предтеча, який хрестив у водах Йордана Ісуса Христа, уже давно став символом поширення християнської релігії у світі. У другій арці – образ князя Володимира, котрий долучив Київську Русь до християнського світу.
Майданчик навколо виходу з переходу прикрасили квітники та невеличкі дерева в діжках, тож і тут тепер місце, приємне для відпочинку. Утім, відкриття відреставрованої колони Магдебурзького права, відродження сходів до неї, облаштування переходу – аж ніяк не всі новації, і вже наступного року тут має з’явитися пам’ятний знак на честь 1025-річчя Хрещення Київської Русі. Підсумки бліц- конкурсу на його проект було підбито також цими вихідними під час святкування.
Ювілей увічнять купіллю
– Тепер, коли відновлено комплекс пам’ятника Хрещенню Русі, створено пішохідну алею від Пішохідного мосту до Поштової площі, це місце стало ще привабливішим для мешканців міста та туристів. Спорудження на цій території пам’ятного знака стане гармонійним продовженням пам’ятки, – зазначив головний архітектор міста Сергій Целовальник. – Ми окреслили низку критеріїв, за якими оцінювали роботи учасників.
Проект-переможець, на думку журі й мою власну, є логічним завершенням композиційної та змістової послідовності: пам’ятник святому Володимиру – монумент Хрещенню Русі (колона Магдебурзького права) – вісь підземного переходу. До того ж, цей знак може бути цілком функціональним, ставши місцем, де люди прийматимуть хрещення, як колись у 988 році.
За одностайним рішенням членів журі, першу премію було віддано проекту, виконаному київським авторським колективом «Архітектурне бюро Проценка» у складі Ігоря Проценка, Андрія Моложанова,Ірини Кріль, Анни Потапової та Микити Гусєва. Таким само виявився й результат громадського голосування, що тривало на сайті профільного департаменту та його офіційній сторінці у Facebook: з 1498 голосів проект набрав більшість – 305 пунктів.
Роботи зі зведення пам’ятного знака розпочнуться після розроблення відповідної технічної документації та отримання необхідних погоджень, адже доведеться облаштовувати опори на дні Дніпра, враховувати весняне підвищення рівня води й льодохід. А наразі ознайомитися з проектами можна на сайті департаменту та на виставках, що відбувають-ся в Департаменті містобудування й архітектури, Київській міській державній адміністрації та Центральному будинку архітектора.
Добавить комментарий