Істина, що краса врятує світ, відома усім. Та не всі знають конкретні факти, коли українські жінки завдяки своїй вроді рятували Вітчизну. Часто поєднання краси та патріотизму представниць прекрасної половини людства ставало визначальним у перемозі над запеклим ворогом. Такою була Тетяна Маркус — неперевершена красуня і відважна патріотка.

У вівторок пам’ятник учасниці антинацистського підпілля відкрили у Бабиному яру на розі вулиць Олени Теліги та Дорогожицької. «Ми вшановуємо пам’ять про юну єврейську дівчину Тетяну Маркус, яка в роки Великої Вітчизняної війни безстрашно боролася проти окупантів. Попри жорстокі катування вона не видала жодного свого соратника. Цим пам’ятником ми ще раз вшановуємо сотні тисяч євреїв, яких по-звірячому розстріляли в Бабиному яру. Віддаємо данину їхній мужності, стійкості й самопожертві», — наголосив мер Леонід Черновецький.

Монумент звели з ініціативи Єврейської ради України та фонду «Пам’ять Бабиного яру» і особисто його голови Іллі Ливітаса. Міська влада радо підтримала проект, адже вшанування героїчних постатей — справа гідна уваги.
«Ми як влада максимально доклали зусиль і, незважаючи на силу-силенну формальностей, які стосуються відведення земельних ділянок, торік прийняли відповідне рішення, і вже сьогодні в такому пам’ятному для багатьох киян місці можемо відкрити монумент цій героїчній людині», — зазначив заступник голови КМДА Сергій Рудик. Матеріальну підтримку надали Леонід Черновецький та меценати. Над проектом працювали скульптор Валерій Медведєв та архітектор Євгеній Костін.

До слова, відважну підпільницю нагороджено медалями «Партизану Великої Вітчизняної війни», «За оборону Києва». А в 2006 році Указом Президента України їй присвоєно звання «Герой України» з удостоєнням ордена «Золота Зірка».
Нагадаємо, Тетяна Маркус народилася 21 вересня 1921 року в місті Ромни на Сумщині у єврейській родині. Відома своєю диверсійною діяльністю проти фашистських загарбників. З перших днів окупації Києва брала активну участь у підпільній боротьбі. Для неї вигадали легенду, нібито вона — грузинка, княжна Маркусидзе, дочка князя, розстріляного більшовиками, і хоче працювати на вермахт. До дівчини залицявся не один німецький офіцер, чим користувалися підпільники. Працюючи в офіцерській їдальні, Маркус труїла нелюдів, причому її ніколи в цьому не підозрювали. А своїм залицяльникам підпільниця призначала побачення в місцях, де на них чекала засідка. Загалом Тетяна Маркус знищила кілька десятків фашистів. 22 серпня 1942 року дівчину заарештували гестапівці. Її довго й жорстоко катували, але вона нікого не видала. 29 січня 1943 року 22-річну Тетяну Маркус розстріляли в Бабиному яру.