Робітники вже у вівторок (22.07.08) підняли їх на дзвіницю, а днями встановлюватимуть і перевірятимуть якість звучання.
До останнього часу Софійський собор мав лише один дзвін — двохтонний Мазепинський. У тридцяті роки минулого століття інші дзвони переплавили на потреби індустріалізації. Тепер Собор знову «заговорить». До Національного заповідника «Софія Київська» привезли нові дзвони. Їх — два десятки. Найбільший із новоприбулих — важить 300, а найменші — лише кілька кілограмів. На виготовлення знадобився всього тиждень. Це зовсім нові дзвони, адже ані креслень, ані достеменних описів тих, що колись стояли на дзвіниці, не збереглося.
«Сложности были, ну например, трехсотый колокол не с первого раза отлился, выводили ноты довольно сложно. Нам необходимо на будущее предусмотреть, доработать формы», — повідомив директор компанії-виробника Сергій Назаревич.
Бронзові дзвони виготовляли за давньою технологією. Кожен з них відшліфований, оздоблений скромним орнаментом та написами «Благовість» і «Київ». Можна було б ще прикрасити різними деталями, однак тоді дзвони не мали б необхідного звуку.
«Ми були прив’язані до великого, найбільшого дзвону, що зараз у нас на Софії висить, Мазепи. Він має ноту ре. І від цієї ноти ми вже складали повну гаму дзвонів», — сказав головний музичний консультант Георгій Черненко.
Георгій Черненко розповідає, що виготовляли дзвони так, аби їм були властиві низькі обертони. Для цього різцем на великих верстатах вибирали певну кількість металу, що в кінцевому результаті дозволило отримати традиційний для України тембр дзвонів. Їх передзвін можна буде почути лише на великі свята, у будні вони мовчатимуть.
«Регулярне навантаження вібраційне воно шкідливе. Шкідливе звичайно для самої дзвіниці і для монументальних розписів Софії: для мозаїки і фреску, тому, що від вібрації відходить тиньк від давнього мурування», — повідомила завідувачка науково-дослідного відділу Національного заповідника «Софія Київська» Надія Нікітенко.
Усі дзвони разом вагою не перевищуватимуть 3 тонн, це дозволить запобігти руйнуванню старовинних будівель, кажуть фахівці. Дзвони вже підняті на дзвіницю. Тепер залишилося перевірити їхнє звучання і освятити. Почути оновлений передзвін Софійського собору можна буде 26 липня, коли на святкування ТИСЯЧА ДВАДЦЯТОЇ річниці Хрещення Русі до Києва приїде Вселенський Патріарх Варфоломій перший.
Что тупо - так это пафос.
Позвоните в администрацию заповедника "София Киевская" - они вам расскажут, какой вред причинит резонанс колоколов.
простите, а разве такие действия не согласовываются? если это может причинять вред собору, то зачем такое делать?
просто я очень сильно люблю Софиевку - это мой любимый Киевский, да наверное, просто самый дороогой сердцу собор, и так хотела за неё порадоваться... и вот прочла Ваш камент 🙁
Я для своего издания брал комментарий у дирекции заповедника. Они в числе прочих проблем Софии упоминали и колокола. Так как у меня ограничение по количеству знаков, то упомянул я только про подземные воды. Но по словам дирекции - колокола на этой колокольне так же неуместны. У них есть подробные данные - обращайтесь, спрашивайте. Администрация голову в песок не прячет им, в отличие от пафосных политиков и клерикалов не пофиг на Софию.
Колокольня так и называется, что на ней колокола висят.