Перші ворота, названі Печерськими або Лядськими, були повністю складені з дерева в 30-х роках 11 ст. Побудовані за указом Ярослава Мудрого в південній частині княжого Києва вони відігравали важливу роль, нарівні з Золотими і Львівськими. У літописах ж, згадки про південні Лядські ворота Києва відносять до 1151 року. Відповідно до літописів їх часто називають «шляхом в землю печенігів». Оскільки їх розташування дійсно було звернуто до самого грізного ворога Київської Русі – печенігів, а потім і татарів з монголами – вони одні з перших брали на себе удар армій загарбників.
Багато експертів стверджують, що цю браму спочатку були досить слабкою ланкою в ланцюзі оборонних споруд Києва. Головною причиною цього було їх розташування – на відміну від інших в’їздів до столиці Київської держави вони перебували в долині, тоді як інші займали позиції на пагорбах. Фактично, цей прорахунок відіграв фатальну роль під час облоги Києва ханом Батиєм 4 грудня 1240 року.
Після руйнування від татарської навали вони були відновлені в якості воріт Печерської фортеці (від цього їх друга назва), але теж в дерев’яному виконанні. Тільки в середині 13 століття вони набувають кам’яним вигляд. Але, на превеликий жаль, їх повторне знищення не сталося з вини ворогів. Після того, як у військових конфліктах почали масово використовувати вогнепальну зброю, фортифікаційні споруди давнини втратили свою важливість. Так, Лядські ворота, нарівні з частиною валів, були зрівняні з землею в 1830 році. На їх місці виникла, така необхідна киянам Базарна площа.
Джерело: http://weloveua.com/ua/lyadskie-vorota-v-kieve-dni-nastoyashhego/